Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z naszej ostatniej realizacji doświetlania hydroponicznej uprawy sałaty. W styczniu 2019 roku nasze lampy LED COB z spektrum Leafy zostały zainstalowane na powierzchni 7000 m2.

Jak poprawić jakość sałaty uprawianej w szklarni?

Nowe praktyki w oświetleniu LED

Sałata to roślina o krótkim okresie wegetacji, dlatego staje się coraz bardziej popularna w uprawach pod osłonami jako nowalijka.  Jest głównie uprawiana na podłożach takich jak wełna mineralna i systemy hydroponiczne.  W szklarniach ogrzewanych, sałata może być produkowana cały rok. Produkcja rozsady trwa od 3 do 6 tygodni.  Optymalna temperatura kiełkowania to 18°C – 20°C.

Przy większości upraw, światło jest jednym z ważniejszych czynników produkcyjnych. Na niedobory światła szczególnie wrażliwa jest rozsada oraz sałata w czasie wiązana główki.  Nieodpowiednie oświetlenie może spowodować wydłużanie międzywęźli oraz spowolnienie przyswajania związków azotowych. Sałata należy do roślin długiego dnia. Aby zapewnić jej optymalne warunki wzrostu, potrzebuje co najmniej 12h dostępu do światła. Szczególnie w okresach jesienno-zimowych konieczne jest stosowanie dodatkowych źródeł oświetlenia.

Jedną z kluczowych kwestii zastosowania oświetlenia LED przy doświetlaniu upraw, jest możliwość dostosowania widma światła do osiągnięcia korzystnych wartości handlowych danej rośliny.

Dzięki spektrum LED COB Leafy, które zostało opracowane wspólnie z światowymi specjalistami zajmującymi się uprawa sałaty, rośliny charakteryzują się dużo lepszym wzrostem i stanem wizualnym. Ponad to, sałata dużej utrzymuje swoją świeżość, nawet na sklepowej półce.

Plantalux Leafy – dioda LED COB zaprojektowana a następnie wyprodukowana w ścisłej współpracy z producentem sałaty oraz międzynarodową firmą doradczą z branży ogrodniczej. Ze względu na zbalansowany udział poszczególnych fal oraz 6% dodatkiem dalekiej czerwieni, sałata jest nie tylko zdrowsza lecz również przez długi czas utrzymuje swoją świeżość, nawet na sklepowej półce.

Zakres [nm] 400 – 700
(PAR)
700 – 800
(daleki czerwony)
600 – 700
(czerwony)
500 – 600
(zielony)
400 – 500
(niebieski)
380 – 400
(UV)
Udział 94% 6% 64% 16% 15% 0%