Materiałem badawczym były ukorzenione sadzonki petunii ogrodowej (Petunia x atkinsiana) „Dark Red”, posadzone 16.04.2019 w doniczki P11 w standardowych substracie torfowym. Doświadczenie trwało do 28.06.2019. Rośliny, wyrównane pod względem wysokości i jakości, zostały podzielone na 4 kombinacje i umieszczone w pokoju wzrostowym o stałej temperaturze 20°C. W każdej kombinacji (rysunek poniżej) umieszczono po 15 roślin. Mierzono następujące parametry roślin w 6 terminach (od 16.04 do 28.06): wysokość roślin, liczba i powierzchnia liści, liczba i średnica kwiatów, średnica roślin. Źródło światła stanowiły lampy LED firmy PLANTALUX Sp. z o.o. Wyniki opracowano statystycznie metodą jednoczynnikową ANOVA1, a średnie porównano za pomocą testu LSD przy P=0,95.
Badanie zostało przeprowadzone przez Panią dr hab. Agata Jędrzejuk z Katedry Roślin Ozdobnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Wyniki
Powierzchnia liści
Rośliny rosnące w warunkach światła białego oraz niebieskiego, miały zdecydowanie większe liście od roślin rosnących w świetle czerwonym i miksie czerwonego z niebieskim, we wszystkich terminach pomiarów. Liście petunii rosnących w warunkach zwiększonego udziału światła czerwonego miały najmniejsze liście i ich powierzchnia zmniejszała się z każdym terminem pomiarów.
Średnica rośliny
Pomiary średnicy roślin wykonywano od 08.05 do 28.06. Najwyższą średnicą charakteryzowały się rośliny rosnące w warunkach zwiększonego udziału światła czerwonego we wszystkich terminach pomiarów. Ostatniego dnia pomiarów średnica w/w roślin osiągnęła średnio 50 cm. Najmniejszą średnicę osiągały rośliny z kombinacji kontrolnej (100% udział światła białego) – 43,9 cm.