Tegoroczna edycja Horticulture Lighting Conference w Utrechcie ponownie zebrała grono naukowców, ekspertów, producentów oświetlenia do wspomagania uprawy roślin pod osłonami, jak również samych szklarniowców i właścicieli farm wertykalnych. Przedstawiciele Platnalux – Jakub i Rafał Lachowscy, także byli obecnie na konferencji.
W ciągu dwóch dni swoje prelekcje wygłosiło wiele osób, które od lat zajmują się technologią LED w doświetlaniu upraw. Podczas każdej z prezentacji sala była wypełniona do ostatniego miejsca.
Pani Anja Dieleman z Wageningen University and Research opowiedziała o zakończonym już projekcie doświetlania pomidorów lampami LED. Badanie zakładało doświetlanie uprawy pomidora odmiany „Komeett” w trzech różnych wariantach:
- Ref (Referencyjne): oświetlenie LED niebieskie i czerwone, 185 μmol · m-2 · s-1;
- FR1: oświetlenie Referencyjne wraz z dodatkiem dalekiej czerwieni +30 μmol · m-2 · s-1;
- FR2: oświetlenie Referencyjne wraz z dodatkiem dalekiej czerwieni +55 μmol · m-2 · s-1.
Po posadzeniu rozsady w szklarni dnia 8 października wykonywano pomiary w miesięcznych odstępach. Dnia 22 marca różnice w zbiorach był znaczące na korzyść uprawy doświetlanej z użyciem dalekiej czerwieni:
- FR1 o 6% w stosunku do Ref;
- FR2 o 14% w stosunku do Ref.
W innym badaniu skupiono się na wpływie dalekiej czerwieni na zawartość witaminy C. Badanie zakładało doświetlania dwóch różnych odmian upraw pomidora. W każdej z nich użyto HPS jako kontroli oraz specjalnie przygotowanych tub z oświetleniem LED do doświetlania owoców pomidora. W efekcie owoce doświetlanie diodami LED zawierały ponad 2 razy więcej witaminy C niezależnie od odmiany.